908ab9eabd6eb64e4c4d7099751b7fe7Cellfood DNA/RNA to przygotowywana laserowo formuła zawierająca bazowy CELLFOOD z dodatkiem DNA i RNA w dejonizowanej wodzie, trimetyloglicyny, ATP, L-glutaminy, L-seryny, L-lizyny, L-proliny, L-kwasu asparaginowego, sorbinianu potasu, ekstraktu z nasion grejpfruta, monohydratu tiaminy, niacyny (witamina B3), pantotenianu wapnia (witamina B5), chlorowodorku piroksydyny (witamina B6), metylokobalaminy (witamina B12) i kwasu foliowego. Połączenie tych substancji pozwala na ustabilizowanie DNA i przeciwdziała nadmiernemu gromadzeniu się homocysteiny.

Roztwór DNA i RNA w dejonizowanej wodzie, trimetyloglicyna, roztwór CELLFOOD (roztwór z ekstraktami soli z wody morskiej, rozpuszczonym tlenem, octem ryżowym, pierwiastkami śladowymi i aminokwasami), ATP, L-glutamina, L-seryna, L-lizyna, L-prolina, L-kwas asparaginowy, sorbinian potasu, ekstrakt z nasion grejpfruta, monohydrat tiaminy 80 mg, niacyna (witamina B3) 500 mg, pantotenian wapnia (witamina B5) 600 mg, chlorowodorek piroksydyny (witamina B6) 100 mg, metylokobalamina (witamina B12) 600 µg, kwas foliowy 700 µg.

Cellfood DNA/RNA jest zalecany w trakcie nadmiernej homocysteinemii powiązanej z brakiem równowagi dietetycznej, a także w celu przeciwdziałania stresowi oksydacyjnemu i wszystkim problemom z tym związanym, takim jak przedwczesne starzenie i choroby sercowo-naczyniowe.

Cellfood DNA/RNA to pierwsza na świecie formuła regenerująca komórki, łącząca zasady kwasu nukleinowego (kluczowy budulec DNA i RNA), adenozynotrifosforan (ATP – najważniejsze źródło energii), grupy metylowe (regulatory i programatory procesu starzenia) oraz CELLFOOD.

Optymalna i naturalna regeneracja komórkowa opóźniająca efekty starzenia

Badania kliniczne wskazują, że czynniki zewnętrzne (zanieczyszczenie środowiska, promieniowanie, dym papierosowy itd.) oraz niezdrowy styl życia (brak równowagi żywieniowej, nieodpowiednia ilość przyjmowanych witamin, brak aktywności fizycznej itp.) powodują postępującą utratę niewielkich fragmentów (grup metylowych) DNA (miejsce przechowywania informacji genetycznych) oraz kumulowanie się toksycznej substancji (homocysteina). Te zmiany są między innymi odpowiedzialne za proces starzenia się organizmu oraz rozwój choroby sercowo-naczyniowej. W wieku 25 lat większość z nas już utraciła 10% z posiadanych grup metylowych DNA. Po utracie około 40% następuje tak zwana śmierć degeneracyjna. Badania nad długowiecznością pokazują, że żadna metoda terapeutyczna nie powoduje takiego wydłużenia życia jak stosowanie suplementów na bazie kwasu nukleinowego (DNA RNA). Cellfood DNA/RNA dostarcza większość najważniejszych środków odżywczych mających wpływ na proces metylacji DNA, który zatrzymuje lub spowalnia utratę grup metylowych.

Czynnik H

Homocysteina to toksyczny produkt uboczny aminokwasów, który kumuluje się w krwiobiegu i powoduje blokowanie tętnic poprzez odkładanie się blaszek miażdżycowych. Wysokie poziomy homocysteiny mogą wskazywać na ryzyko choroby serca i są łączone z wieloma innymi schorzeniami. Podwójnie ślepe, kontrolowane badanie z wykorzystaniem placebo zostało przeprowadzone w celu zweryfikowania wpływu metylacji kofaktorów zawartych w Cellfood DNA/RNA na redukowanie poziomów homocysteiny i innych ważnych czynników metabolicznych. Składniki Cellfood DNA/RNA (który zawiera także trimetyloglicynę) zmniejszają poziom homocysteiny nawet o 44%, co z kolei wskazuje na wyjątkową zdolność ochrony i naprawy krytycznych elementów DNA, a także niższe ryzyko chorób serca.

ATP

Cellfood DNA/RNA dostarcza jedną z najważniejszych dla ludzkiego organizmu substancji pochodnych kwasu nukleinowego, czyli adenozynotrifosforan. ATP jest uznawany za najważniejsze źródło energii, a jednocześnie paliwo pozwalające na funkcjonowanie komórek. W momencie rozpadu cząsteczki glukozy bez obecności tlenu powstają tylko dwie molekuły ATP, co z kolei wiążę się z utratą prawie 95% potencjału energii. W połączeniu z tlenem dostarczanym wraz z CELLFOOD każda cząsteczka glukozy jest w stanie wytworzyć pełen zestaw 36 molekuł ATP. Efektem końcowym takiego procesu jest potężne zwiększenie energii komórkowej. Na koniec Cellfood DNA/RNA wykorzystuje unikalną i zaawansowaną technologię rezonansu fotoakustycznego (Photo Acoustic Resonance). Ta opatentowana technologia laserowa pozwala na wzmocnienie i dostosowanie każdej substancji odżywczej poprzez naprawę zniekształconych struktur cząsteczkowych, aby umożliwić ich łatwiejsze wchłanianie i asymilację przez receptory komórkowe.