fb

Świecowanie i konchowanie uszu

ZIOŁOWE ŚWIECE ORAZ KONCHY INDIAN HOPI

Konchowanie i świecowanie uszuKonchowanie i świecowanie uszu to starożytna, naturalna terapia wywodząca się z Azji i Ameryki, gdzie była stosowana przez Indian Hopi.

Ludność ta miała rozległą wiedzę z zakresu różnych metod leczenia oraz rozwoju duchowego.

Działanie konch jest silniejsze od świec, szczególnie na ciała subtelne człowieka, dlatego zabieg konchami powinny wykonywać tylko przeszkoleni terapeuci.

Ziołowa świeca Indian HopiZiołowa świeca Indian Hopi ma kształt rurki, natomiast konch ma kształt stożka. Długość i średnica świecy dostosowana jest do wielkości otworu ucha oraz potrzebnego czasu spalania. Świece wykonywane są według tradycyjnych indiańskich receptur. Są ręcznie zwijane z włókna lnianego lub bawełnianego, wyselekcjonowanego ekstraktu miodowego oraz wosku pszczelego. Najważniejsze składniki lecznicze to olejki eteryczne i sproszkowane zioła.

JAK DZIAŁA ŚWIECOWANIE? EFEKTY ZABIEGUświecowanie uszu

Podczas spalania się świecy, na skutek tzw. efektu komina, wytwarza się podciśnienie w kanale usznym. Prowadzi to do­strzegalnej regulacji ciśnienia zatok i błony bębenkowej.

Ponad 90% pacjentów opisuje obniżenie ciśnienia i “lekkość” – odczucie w okolicach uszu i głowie jako początkowy efekt zabiegu.

Ciśnienie krążące dostarcza stężoną parę olejków, wzbogaconą ziołami do wnętrza ucha. W wyniku tego następuje efekt uzdrowienia podrażnionych stref.

Prąd podciśnienia wyciąga osady i zanieczyszczenia z ucha. Podczas procesu spalania, nagrzewająca się blaszka przenosi łagodny, uspokajający prąd ciepła i olejków ziołowych do wnętrza ucha.

Lokalnie dostarczane ciepło powoduje stymulację obwodowego ciśnienia krwi, które wzmacnia układ immunologiczny danego miejsca oraz intensyfikuje krążenie limfatyczne. Ciepło stymuluje punkty energetyczne ucha i powoduje prawidłowy obieg energii, działa na zakończenia nerwów, także na mało dostępne części układu słuchu.

WSKAZANIA DO ZABIEGzmęczona osobaÓW:

  • głuchota
  • delikatne usuwanie nadmiaru woskowiny
  • podrażnienia uszu lub zatok
  • nieżyt nosa
  • szumy w uszach
  • drażliwość i stres
  • bóle głowy i migreny

Przeciwwskazania do zabiegu

Przebieg zabiegu

 

Przeciwwskazania do świecowania i konchowania uszu

Świecowania i konchowania uszu nie można przeprowadzić u każdego. Istnieje kilka przeciwwskazań, w związku z którymi nie powinno się wykonywać tego zabiegu. Mowa tu m.in. o perforacji błony bębenkowej. Nie zaleca się wykonywania świecowania również u dzieci i niemowląt. Są one bowiem znacznie bardziej narażone na urazy i powikłania. Z takich zabiegów powinny też zrezygnować kobiety w ciąży.

 

Przebieg zabiegu świecowania uszu

Świecowanie uszu polega na wetknięciu zapalonej świecy do ucha na głębokość około centymetra. Gdy przestaje się palić, na jej końcu pojawia się żar. Powoduje on rozgrzewanie się kanału słuchowego. W wyniku tego zjawiska w uchu powstaje podciśnienie. Wyciąga ono woskowinę, zanieczyszczenia i inne osady. Nadmiar, który pojawi się na powierzchni, usuwa się z wykorzystaniem specjalnej pęsety. Zabieg ten wykonuje się w dwóch uszach po kolei.

Dobieramy odpowiednią metodę świecowania uszu do potrzeb danego pacjenta. Dbamy o bezpieczeństwo w trakcie takiego zabiegu. Można przeprowadzać go regularnie, zwłaszcza gdy u danej osoby okazuje się on skuteczny. To alternatywna metoda usuwania woskowiny i innych zanieczyszczeń z głębokich kanałów usznych.