fb

ProstavitalProstavital jest wysokowartościowym produktem uzupełniającym pożywienie, zawierającym cenne, naturalne składniki, wspomagające funkcje pęcherza moczowego i zapobiegają przerostowi prostaty następującemu z wiekiem u mężczyzn. Jednym ze składników jest 20 – krotnie zagęszczony ekstrakt z pestek dyni, pochodzący ze Styrii (kraj związkowy w pd. – wsch. Austrii), który znany jest z wytwarzania najlepszego na świecie ekstraktu z dyni i 10 – krotnie zagęszczony wyciąg z pokrzywy, który wspomaga funkcję pęcherza moczowego i zapobiega przerostowi prostaty u mężczyzn.

Przerost gruczołu krokowego – prostaty – to problem mężczyzn po 40-stce. Objawia się stałym uczuciem parcia na mocz (szczególnie dokuczliwe w godzinach nocnych), cienki i nieregularny strumień oddawanego moczu, brak całkowitego opróżniania pęcherza moczowego, nadwrażliwość pęcherza moczowego- z takimi problemami boryka się niemal co drugi mężczyzna po 50- tym roku życia. Powyżej 70 roku życia problem dotyka 90% męskiej populacji. Z wiekiem u wielu mężczyzn dochodzi do przerostu gruczołu krokowego- prostaty, nazywanego łagodnym przerostem prostaty. Objawy tego stanu są nieprzyjemne, ale możliwe do tolerowania. Gdy jednak przez długi okres czasu pozostają bez leczenia, powiększający się gruczoł może upośledzać pracę ściany pęcherza moczowego a następnie nerek. Dlatego szczególnie ważne jest odpowiednie zapobieganie przerostowi prostaty, a w razie nasilenia objawów poddanie się leczeniu przez specjalistę urologa – zanim zmiany staną się nieodwracalne.

Prostata jest pojedynczym gruczołem wielkości kasztana, położonym w przebiegu męskich dróg moczowych tuż przy ujściu cewki moczowej z pęcherza moczowego. Jest podzielony na około 50 pojedynczych płacików, otoczonych siateczką z włókien mięśni gładkich. Prostata jest ważnym etapem na drodze nasienia. Produkowane w jądrach plemniki doprowadzane są do systemu większych, krętych przewodów, zwanych najądrzem. W najądrzach kończy się proces dojrzewania plemników i tu są one przechowywane. Z najądrzy plemniki transportowane są nasieniowodami, które ciągną się od worka mosznowego poprzez kanał pachwinowy aż do miednicy. Nasieniowody łączą się z ujściem pęcherzyków nasiennych i wspólnie z nimi uchodzą do przewodu wytryskowego, który przechodzi właśnie przez gruczoł krokowy i dociera do cewki moczowej. Plemniki wędrujące w systemie przewodów nasiennych zawieszone są w płynnej wydzielinie, którą produkują pęcherzyki nasienne, prostata i gruczoły opuszkowo- cewkowe. Pęcherzyki nasienne uwalniają swoją wydzielinę do nasieniowodów, natomiast prostata uwalnia swoją wydzielinę do cewki moczowej. Ma ona odczyn zasadowy (alkaliczny) i skład podtrzymujący żywotność plemników. Dodatkowo podczas pobudzenia płciowego gruczoły opuszkowo- cewkowe wydzielają również zasadową wydzielinę, która neutralizuje kwaśny odczyn cewki moczowej. Dzięki temu plemniki zachowują swoją żywotność podczas przechodzenia przez niekorzystne dla nich kwaśne środowisko.
Wzrost i funkcje prostaty regulowane są przez męskie hormony płciowe –androgeny. Spośród nich najistotniejszy jest testosteron, produkowany w jądrach. W męskim organizmie funkcjonują również żeńskie hormony płciowe- estrogeny, aczkolwiek w znacznie mniejszych ilościach. Ich obecność również ma wpływ na funkcje prostaty. Przesunięcia we wzajemnych proporcjach pomiędzy androgenami i estrogenami mogą być przyczyną zaburzeń w procesie dojrzewania gruczołu krokowego.

Jakie objawy towarzyszą powiększeniu prostaty?

 • słaby strumień moczu
 • trudności w rozpoczęciu oddawania moczu
 • często przerwy podczas opróżniania pęcherza
 • końcowe porcje moczu oddawane są kroplami
 • częste uczucie silnego parcia na mocz
 • konieczność częstego wychodzenia do toalety w nocy
 • często niecałkowite opróżnianie pęcherza moczowego
 • infekcje dróg moczowych.

Wystąpienie takich dolegliwości zawsze wymaga wyjaśnienia. Przy długo trwających trudnościach w opróżnianiu pęcherza moczowego powodowanych przez powiększoną prostatę dochodzi do utraty napięcia ścian pęcherza i jego powiększenia. Gdy w dalszym ciągu przyczyna nie zostanie usunięta, dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia mięśniówki pęcherza moczowego. Częste stany zapalne pęcherza moczowego i dróg moczowych mogą stać się początkiem uszkodzenia nerek.

Dlatego tak ważne jest właściwe, w odpowiednim momencie rozpoczęte i konsekwentnie prowadzone działanie profilaktyczne.

Często prewencją określane są działania polegające na przeprowadzenia badań. Nie jest to jednak ścisłe zapobieganie w pełnym znaczeniu tego słowa, raczej można je określić mianem wczesnego wykrywania. Badanie lekarskie wielkości i konsystencji gruczołu (przez odbyt), badanie obrazowe za pomocą ultrasonografu (USG), badanie krwi w kierunku stężenia specyficznego dla prostaty antygenu (PSA) dają możliwość oceny tego gruczołu i wykrycia schorzenia w bardzo wczesnym stadium, nie są jednak w stanie mu zapobiec. Mężczyznom pozostaje więc podjąć odpowiednie działanie w odpowiednim czasie z własnej inicjatywy. Z dużym prawdopodobieństwem można będzie dzięki temu zmniejszyć nasilenie schorzenia prostaty lub opóźnić w czasie jego wystąpienie, a w sytuacji już istniejącego problemu wspomagać leczenie.

Prostata a odżywianie
Odżywianie stale pozostaje w centrum zainteresowań. Dane z terenów Azji Wschodniej i krajów śródziemnomorskich wskazują, że łagodny przerost prostaty i rak prostaty spotykany jest tam o wiele rzadziej niż na naszym terenie. Wybitni eksperci doradzają spożywanie dużej ilości warzyw, owoców, roślin strączkowych, zbóż, nienasyconych kwasów tłuszczowych, ryb oraz przede wszystkim dużej ilości substancji resztkowych i małej ilości mięsa. Ostrzegają przed nadmiarem cukru i białej mąki w diecie. Szczególne znaczenie przypisuje się mikroskładnikom odżywczym, głównie antyoksydantom. Wolne rodniki tlenowe potrafią znacznie uszkodzić komórki, nawet zapoczątkowując ich transformację nowotworową. Podobnie trucizny środowiskowe i stosowanie chemicznych dodatków do żywności mogą zwiększyć powstawanie wolnych rodników w obrębie prostaty i ściany pęcherza moczowego. Dla prawidłowego funkcjonowania prostaty szczególnie ważne są: beta-karoten, witaminy C i E, oligomery procjanidyny (OPC), likopen oraz pierwiastki śladowe jak cynk i selen. Również regularne „odkwaszanie” i odtruwanie organizmu ma pozytywny wpływ na prostatę. Szczególna uwaga powinna być zwrócona na przewód pokarmowy, gdyż zaparcia mogą nasilać dolegliwości związane z przerostem prostaty. Aktywność ruchowa także ma swoje miejsce wśród działań prewencyjnych, gdyż wysiłek fizyczny wzmacnia układ odpornościowy.

Spośród różnych sportów jazda na rowerze i motorowerze oraz jazda konna powinny być raczej ograniczane.

Nowe ustalenia mogą nam poprawić nastrój: dzięki odpowiednio wcześnie rozpoczętemu zapobieganiu i regularnie powtarzanym badaniom kontrolnym można uniknąć do 70% operacji prostaty!

Każda kapsułka Prostavitalu zawiera:

 • 225 mg wyciąg z pestek dyni (Cucurbitasemen extraktum sicc.) 20 : 1
 • 1,90 mg wyciąg z pokrzywy (Urtica dioica) 10 : 1,
 • 10 mg naturalnej witaminy E,
 • 7,5 mg cynku,
 • 10 mg likopenu