fb

Vis Fruticas to naturalny, odchudzający koncentrat owocowo-warzywny połączony w dwóch technologiach: micelizacji i liofilizacji. Stworzony z myślą o osobach, które w wyniku spożywania dużej ilości pokarmów, mają nadmiernie rozciągnięte ścianki żołądka. Błonniki zawarte w produkcie pęcznieją, i przylepiają się do ścianek żołądka ściągają go, jak i pochłaniając jego wilgotność. Skutkuje to pomniejszeniem się objętość, co w rezultacie wypełnia nasz żołądek nie dopuszczając do zjedzenia dużych ilości posiłków. Warto wiedzieć, że 1 łyżeczka tego produktu w tej technologii zastępuje 150g surowych owoców i warzyw!

Firma Guardian International jest całkowicie polską firmą, która powstała w maju 2004 roku. Od tego czasu dostarcza na rynek naturalne owocowo-warzywne produkty, (wytwarzane z owoców i warzyw wyhodowywanych na ekologicznie czystych plantacjach), pod nazwą NEW LIFE czyli NOWE ŻYCIE. Najsilniejszym atutem firmy jest połączenie dwóch technologii – liofilizacji i micelizacji.

Liofilizacja to pewna odmiana metody suszenia, poprawiająca w sposób zdecydowany zarówno zawartość w produkcie czynników aktywnych jak i czystość produktu. Podczas liofilizacji kryształki zamrożonej wody są usuwane z produktów spożywczych wraz z zanieczyszczeniami takimi jak azotyny poprzez sublimację (w próżni lód przechodzi bezpośrednio w parę wodną z pominięciem stanu ciekłego). Dzięki temu produkt jest suszony ze stanu zamrożonego a przetwarzania żywność pozwala zachować najcenniejsze składniki i właściwości: witaminy, białka, składniki mineralne, zapach, smak, kolor itp. Taki produkt po zetknięciu się z wodą przy przygotowaniu posiłku odzyskuje właściwości bardziej czystego od pierwotnie świeżego produktu.

Micelizacja gwarantuje przyswajanie witamin A, D, E, K ,beta karotenu, koenzymu Q10, kwasów tłuszczowych typu Omega 3,6,9, jak również flawonoidów na poziomie bliskim 100%. Dla porównania te same witaminy w postaci niezmicelizowanej wchłaniają się maksymalnie w kilkunastu procentach.

Firma dba o najwyższą jakość surowców oraz o proces technologiczny, który jest kontrolowany zgodnie z wymaganiami norm ISO. Każda partia produktów poddawana jest szczegółowej kontroli i posiada atest jakości. Są na produkty certyfikaty świadectwa czystości, między innymi Europejski certyfikat HACCP.