fb

imagesKurzajki – szarobrunatne, grudkowate narośla o szorstkiej powierzchni składające się z jądra tkanki łącznej z naczyniami krwionośnymi, pokryte warstwami tkanki nabłonkowej. Nie dodają uroku, ale na tym nie kończy się ich dokuczliwość. Te pojawiające się na dłoniach czy stopach, można uznać za wyjątkowo problematyczne. Bywa, że wyrasta ich bardzo wiele i nagle w ciągu paru dni wszystkie znikają. Po prostu giną same, choć wcześniej nie pomagało żadne leczenie. Tak na prawdę, wnikają głęboko w skórę i powodują stan zapalny. Gdy są na podeszwach stóp i są uciskane przez ciężar ciała to wbijają się wgłąb tkanki i znacznie utrudniają chodzenie. Często bywają mylone z odciskami, wycinane ich lub smarowane płynami na odciski zwykle nie przynosi żadnych rezultatów.

pryszcz1Wszystkie brodawki wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego (human papillomavirus – HPV), który ma wiele odmian. Każdy z wirusów wywołuje inny rodzaj brodawek np. zwykłe, płaskie, czy mozaikowe. Wirus brodawczaka nie daje się hodować w laboratoriach na sztucznych podłożach. Dlatego wciąż nie znaleziono skutecznego leku na wszystkie jego szczepy. Niektóre typy HPV mają cechy onkogenne – wywołują nowotwory skóry lub błon śluzowych. Genotypy HPV stwierdza się w śluzówce osób cierpiących na nowotwory narządów płciowych.

Oporne na leczenie kurzajki można usuwać preparatami dostępnymi wyłącznie na receptę, ponieważ o ich zastosowaniu może zdecydować tylko dermatolog.

z12798712Q,Jedna-ze-skuteczniejszych-metod-leczenia-kurzajek-Sposoby usuwania większości kurzajek

1. Smarowanie sokiem z glistnika, nazywanym też jaskółczym zielem, który poleca medycyna ludowa. Roślinę łatwo spotkać latem przy drogach i na skraju lasów. Po złamaniu łodygi wycieka z niej pomarańczowy sok. Zawiera on alkaloidy, aminy biogenne, flawonoidy oraz sole mineralne. Należy przez kilka dni smarować nim kurzajkę. Warto zaznaczyć, że jaskółcze ziele należy stosować bardzo ostrożnie. Zatarcie oczu sokiem z łodygi może być przyczyną poważnego dyskomfortu. Nie jest wskazany dla alergików.

2. Lapisowanie to stara, ale często skuteczna metoda likwidowania kurzajek (patyczek lapisowy sprzedają apteki). Można je smarować płynem, żelem lub maścią zawierającą kwas salicylowy, mlekowy lub mocznik.

PantherMedia A103194413. Zamrażanie ciekłym azotem lub łyżeczkowanie to metoda usuwania w gabinetach dermatologicznych. Wcześniej jednak należy brodawkę zmiękczyć. Zwykle wystarcza posmarowanie jej maścią salicylową i zaklejenie plastrem bez opatrunku. Po zabiegu trzeba pamiętać, żeby przez kilka dni przemywać rankę wodą utlenioną i zaklejać ją plastrem. Małe brodawki można usunąć, stosując elektrokoagulację.

4. Wstrzykiwanie bleomycyny do ogniska kurzajki to metoda stosowana w niektórych gabinetach dermatologicznych, jeśli poprzednie metody zawiodły, – zabieg jest bolesny, ale skuteczny. Zazwyczaj – bez względu na liczbę brodawek – usuwa się jedną lub dwie jednocześnie.

indeks5. Metoda przy pomocy preparatu Wartner to nowy sposób pozbywania się brodawek o pochodzeniu wirusowym (kurzajki). Jest oparta na szybkim zamrażaniu (tej samej metody używają lekarze). Zaliczyć należy ją do szybkich, skutecznych i łatwych w użyciu. Na ogół wystarczy tylko jednorazowe zastosowanie.

6.   Najlepszą bezinwazyjną metodą usuwania znamion jest zastosowanie najnowocześniejszych preparatów z NanoEfektem dostępnych w Klinice. (patrz opinia p. Justyny z 02.11.2015)

 

Zobacz opinię naszej klientki na temat walki z kurzajkami.