fb

migrenyMigreny stanowią duży problem społeczny o niedostatecznej znajomości przyczyny. Głównym jej objawem jest ból głowy, często jednostronny, o charakterze pulsującym z towarzyszącymi nudnościami, światłowstrętem, nadwrażliwością na dźwięki i zapachy. Napady migreny mogą pojawiać się w nieregularnych odstępach czasu i trwać od kilku do kilkudziesięciu godzin. Blisko 25% kobiet i 9% mężczyzn doświadcza migren. Jednak mimo tak znacznego rozpowszechnienia, migrena bardzo rzadko jest rozpoznawana i leczona. Brak właściwego postępowania z migreną znacznie pogarsza jakość życia pacjentów. Migrena może ograniczać sprawność fizyczną i psychiczną. Choroba ta znacznie pogarsza jakość życia osoby nią dotkniętej oraz w dużym stopniu wpływa negatywnie również na jej rodzinę. W Polsce nie ma danych dotyczących liczby chorych na migrenę. W USA problem ten dotyczy około 30 milionów osób. Migrena występuje najczęściej u ludzi w okresie ich największej aktywności zawodowej, która zwykle potęguje ból migrenowy.

migrenaWielu pacjentów zgłasza znaczne upośledzenie sprawności. W przypadku lekkich napadów migreny pacjent może pracować lub wykonywać inne zajęcia, jednak jego aktywność jest obniżona. W średniociężkim napadzie pacjent nie jest w stanie pracować. W napadzie ciężkim pacjent przez ból jest zmuszony do położenia się w łóżku (zwykle w odizolowanym, ciemnym i cichym pomieszczeniu), wymaga opieki.

Skłonność do migreny często ma podłoże dziedziczne. Wielu dotkniętych nią podaje następujące czynniki wyzwalające migrenę:
– produkty spożywcze obciążające wątrobę, np. czekolada, niektóre rodzaje sera, alkohol;
– u kobiet: zmiany hormonalne, ciąża;
– obciążenia fizyczne i psychiczne;
– wpływy środowiska naturalnego, jak silny wiatr światło;
– stres.
Wielu pacjentów migrenowych cierpi na rodzaj stresu ciągłego. Gdy ten zanika i następuje względne odprężenie, dochodzi do napadu migrenowego, np. podczas weekendu, na urlopie lub po podjęciu jakiejś ważnej decyzji.

Wystąpienie bólu migrenowego poprzedzają często objawy zwiastunowe, np.:
– zaburzenia widzenia,
– dzwonienie w uszach,
– zmiana nastroju,
– nudności, wymioty,
– senność lub pobudzenie,
– wrażliwość na zapachy i hałasy.

owoc-mangostanPrzyczyny nie są do końca poznane. Przypuszcza się, że są one wynikiem słabszego ukrwienia pewnych obszarów mózgu, spowodowanego zwężeniem naczyń krwionośnych doprowadzających do nich krew, co może mieć związek z obniżeniem stężenia serotoniny.
Farmakoterapia nie leczy przyczyn migreny. Za to często niesie ze sobą skutki uboczne przyjmowania leków. Pozytywny skutek w walce z migreną przynosi regularne stosowanie nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3, minerałów antystresowych, takich jak wapń. Poleca się również włączenie do diety soku z mangostanu. Preparaty, które pomogą zniwelować migrenowe napady to:
OMEGA 3 – zmniejsza ryzyko skurczu naczyń krwionośnych,
CALMAG ANTISTRESS – zmniejsza napięcie mięśni i poprawia stan naczyń krwionośnych,
MANGOSTAN – wykazuje szerokie działanie, jest bogatym źródłem antyutleniaczy.