fb

twarz z niedoskonałościamiZmiany skórne o charakterze zapalnym zazwyczaj pojawiają się w młodości. Często jednak trądzik trapi również osoby, które okres dojrzewania mają już za sobą. To przewlekłe schorzenie może być przyczyną obniżonej samooceny i utrudniać kontakty społeczne. Mówi się, że uroda jest lustrzanym odbiciem wnętrza, zarówno stanu zanieczyszczeń fizycznych, jak i psychicznych. Chorobliwy stan cery najczęściej świadczy o zanieczyszczeniach wewnętrznych organizmu lub o uczuleniu. Pojedyncze wypryski mogą być związane ze stanem zapalnym z tzw. utajonego ogniska zapalnego w organizmie. Czasami okazuje się, że przyczyną niedoskonałości skóry jest zły stan zębów i gardła. Patologie te nie zawsze dają objawy subiektywne, natomiast często są powodem nawracających stanów zapalnych na skórze twarzy. Przyczyną wyprysków bywa także nadwrażliwość na typowe środki kosmetyczne. Niekiedy trądzik wiąże się z inwazją patologicznych drobnoustrojów.


gruczollojowy1Jeśli cera ma tendencję do przetłuszczania się i pojawiły się na niej obfite wypryski, zaczerwienienia lub nasilona wysypka, może być to oznaka trądziku. Jeśli jednak na twarzy pojawiają się pojedyncze krostki, na cerę świetnie podziała herbatka z ziela bratka (fiołka trójbarwnego). Zaleca się też pić kilka razy dziennie lub spożywać łyżeczkę siemienia lnianego. Przy problemach z cerą mogą pomóc także drożdże w tabletkach.
Walkę z trądzikiem należy zacząć od znalezienia przyczyny problemu i usunięcia jej. Warto przeprowadzić badanie, które pozwoli na znalezienie czynnika sprawczego. Diagnostyka pomoże określić, czy dane kosmetyki nie wywołują uczuleń i czy są one odpowiednio dobrane dla danej osoby. W przypadku gdy powodem trądziku są drobnoustroje należy ich nadmiar bezwzględnie usunąć.


dieta na tradzikSpośród wielu czynników, mogących zaostrzać zmiany trądzikowe należy wymienić: stres, alkohol, niektóre leki, palenie tytoniu, słońce i dietę. Istotną rolę w walce z niedoskonałościami cery stanowi odpowiednio dobrana dieta. Aby poprawić stan skóry należy unikać potraw bogatych w tłuszcze zwierzęce (tłuste wędliny, smalec, boczek, zasmażki), ostrych przypraw (np. ostra papryka, chili, ocet); wyeliminować z jadłospisu słodycze, dodatki uczulające, barwniki, aromaty, przetwory mleczne, drób z ferm przemysłowych, keczup, majonez, potrawy typu fast food,itp. Zaleca się również unikanie soli. Z kolei wsparciem w walce z trądzikiem może być włączony do diety olej z wiesiołka. Należy pamiętać o nawadnianiu organizmu – zaleca się wypijanie 1,5 – 2 litrów płynów dziennie. Dieta powinna być bogata w warzywa i owoce – należy jednak pamiętaćo dokładnym umyciu ich przed spożyciem (zaleca się płukanie warzyw i owoców w wodzie ze szczyptą sody).

Stil 010Trzeba mieć świadomość, że efekty nie będą widoczne po kilku dniach. Leczenie często trwa wiele tygodni lub miesięcy, lecz jest warte poświęcenia, bo blizn pozostałych po trądziku nie przykryje nawet najlepszy makijaż. Znane są zabiegi i terapie złuszczające i aktywizujące skórę do regeneracji i mniej inwazyjne sposoby – kremy. Do walki z aktywnym trądzikiem polecamy KAILAS – ajurwedyjski krem z himalajskich ziół na problemy skórne, a w przypadku śladów potrądzikowych NOSCAR – krem z maści perłowej przeciw bliznom.