fb

Olej z oregano charakteryzuje się silnymi właściwościami przeciwgrzybicznymi. Sprawdza się przy zwalczaniu infekcji bakteryjnych i wirusowych. Opóźnia procesy starzenia się skóry. Od czasów starożytnych oregano zalecano przy leczeniu rozmaitych schorzeń i dolegliwości. Dioskurides uwidocznił jego działanie jako silnego a zarazem naturalnego antybiotyku.
Olej z oregano polecany jest w terapii dolegliwości związanych z układem pokarmowym, takich jak np. biegunka, niestrawności, w leczeniu chorób autoimmunologicznych (np. dna moczanowa, reumatyzm, łuszczyca) oraz przy infekcjach dróg moczowych, infekcjach kobiecych narządów płciowych czy przy problemach z wątrobą.
Dziki majeranek jest środkiem wspomagającym przy leczeniu nowotworów, z racji wysokiej zawartości antyoksydantów. Oregano jest rośliną, która zawiera flawonoidy – organiczne związki chemiczne, które działają przeciwzapalnie i bakteriobójczo, sole mineralne, witaminę C, witaminę A, komplet witamin z grupy B, witaminę K oraz wysoką zawartość witaminy E.
Olej z oregano zawiera także olejki eteryczne, dzięki czemu wykazuje wysoką aktywność przeciwdrobnoustrojową. Łagodzi nerwy i stany napięcia.
W kosmetyce olej z oregano dodaje się do aromatycznych kąpieli, które pozwalają odprężyć się zmęczonemu organizmowi, ujędrniają i odkażają. Oregano świetnie sprawdza się również przy płukaniu jamy ustnej ze względu na swoje antyseptyczne właściwości.