fb

balonWzdęcia to gromadzenie się gazów jelitowych. Są dolegliwościami dokuczliwymi, do których wstydzimy się przyznać.

Przesuwanie się nadmiernych ilości gazów w przewodzie pokarmowym, dające o sobie znać dźwiękiem, wiąże się z dużym dyskomfortem. Mamy wtedy do czynienia z uczuciem pełności w obrębie jelit i z odgłosami przelewania się treści jelitowej. Często powodują niekontrolowane uchodzenie gazów jelitowych, o nieprzyjemnym zapachu. Mimo, że niewielkie wzdęcia, szczególnie po zjedzeniu pokarmów, takich jak fasola lub kapusta, uważa się za niegroźne, to silne wzdęcia mogą być przyczyną dotkliwych kolek lub prowadzić do stałego dokuczliwego uczucia napięcia w jamie brzusznej. Jeśli prowadzą do silnych bólów, trudno je odróżnić od innych dolegliwości żołądkowo-jelitowych.

W jelitach znajdują się liczne bakterie, zarówno pożyteczne, niezbędne do prawidłowego trawienia pokarmu, jak i patologiczne. Gdy zachodzi zachwianie równowagi pomiędzy nimi i górą biorą patologiczne to jest największa przyczyna wytwarzania gazów. Nadmiar gazów jest przyczyną dolegliwości. Wzdęcia często spowodowane są również nadmiernym połykaniem powietrza przy szybkim jedzeniu lub rzadziej zablokowaniem przewodu pokarmowego (np. w zaparciu lub niedrożności jelit).

.

Co radzimy robić?

◊ Spożywać posiłki bez pośpiechu, co zapobiega przedostawaniu się dużej ilości powietrza podczas jedzenia.ból brzucha

◊ Pić herbatki z kminku, rumianku i kopru włoskiego, które skutecznie łagodzą dolegliwości związane ze wzdęciami.

◊ Przy skłonnościach do wzdęć i wydobywania się gazów jelitowych powinno się ograniczyć spożywanie potraw powodujących wzdęcia. Należą do nich: cebula, fasola, soczewica, kapusta, rzodkiew, czosnek, kapusta kiszona, niektóre owoce (np. morele), otręby pszenne i sztuczne słodziki.

◊ Przed spożyciem pokarmów wiatropędnych można przeżuć i połknąć pół łyżeczki kminku. Unika się przez to tworzenia gazów jelitowych.

◊ Najlepiej jest jednak zapobiegać tworzeniu się nadmiaru patologicznych bakterii i wzdęć, stosując cykliczne oczyszczanie jelit.