fb

Masaż limfatyczny

 

MASAŻ LIMFATYCZNY

masaż limfatycznyMasaż limfatyczny – nazywany jest drenażem limfatycznym i ma na celu prowadzenie limfy w organizmie. Przeciwdziała powstaniu obrzęków, cellulitu lub prowadzi do zmniejszenia już istniejących. Drenaż limfatyczny jest jedną z metod leczenia fizykalnego. Zastosowanie odpowiednich czynności pozwala na usprawnienie krążenia limfy przeciwdziałając powstawaniu chorób wywołanych jej zastojem, jak również likwidując obrzęki zastoinowe, zapalne, onkotyczne i chłonne.

Pozwala takprzepływ limfy w cieleże na usprawnienie przepływu limfy po przebytych chorobach zakaźnych i nowotworowych, przyspieszając powrót do zdrowia. Twórcą drenażu limfatycznego jest duński lekarz Emil Vodder. Opracowana przez Voddera metoda masażu była efektem 25 lat studiów i badań klinicznych.

Vodder w swojej pracy stykał się z zaburzeniami gospodarki wodnej w mięśniach, ze zmianami skórnymi, z zaburzeniami w wydzielaniu błon śluzowych, zapaleniami zatok i innych.

Zastosowanie drenażu limfatycznego w tych schorzeniach bardzo szybko prowadziło do poprawy stanu zdrowia i w większości przypadków trwałego wyleczenia. Opublikowane w 1934 roku przez Voddera zasady drenażu limfatycznego bardzo szybko zyskały uznanie i stosowane są do dnia dzisiejszego zarówno jako masaż ogólny, jak i metoda pielęgnacji twarzy.

W ostatnich latach drenaż limfatyczny przeżywa swój renesans. Obecnie jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów masażu, szczególnie w Europie Zachodniej.

To wielkie zainteresowanie drenażem spowodowało powstanie wielu technik i sposobów postępowania, jednak sam mechanizm oddziaływania na układ limfatyczny pozostaje nie zmieniony.