Syndrom Jelita Drażliwego

 Jelito Drażliwe

Z badań epidemiologicznych wynika, że na syndrom jelita drażliwego cierpi od 17 do 30% populacji, zaś tylko 5% osób, których to dotyczy, zgłasza się do po poradę. Jest to dolegliwość, co prawda nie grożąca natychmiastowej utracie życia, ale pozostawiona sama sobie, może doprowadzić do bardzo dużego dyskomfortu, bólów i ciężkich powikłań.

bóle brzucha

Zespół jelita drażliwego ang. Irritable Bowel Syndrome, IBS) to jedno z najczęstszych zaburzeń funkcji układu pokarmowego. Może stanowić poważne obciążenie u osób których dotyczy. Jego częste objawy to: nawracający ból brzucha, skurcze jelit, wzdęcia i gazy, kłopoty z wypróżnieniem czy uczucie potrzeby dalszych wypróżnień tuż po oddaniu stolca. Może przejawiać się zaparciami naprzemiennie z biegunkami. Lekarze nie zawsze potrafią je rozpoznać. Często skuteczna diagnoza polega na wykluczeniu innych dysfunkcji przewodu pokarmowego. Osoby cierpiące na IBS skarżą się przede wszystkim na ból brzucha.  Wg fachowców przyczyną są prawdopodobnie problemy z trawieniem. Lekarze jednak eliminują takie przyczyny, jak  zapalenie jelit, nietolerancję pokarmową, twierdząc że mogą się na siebie nakładać. skutki przeróżnych dysfunkcji

Medycyna akademicka obecnie nie zna dokładnej przyczyny tej dysfunkcji, jednak wiąże z nią takie czynniki, jak: płeć, wiek, uwarunkowania genetyczne, zmiany hormonalne, zakażenia układu pokarmowego, nietrafione leki i alergie na określone pokarmy, jak również przyczyny psychologiczne, takie jak stres. Z obserwacji cierpiących na IBS wynika obecność co najmniej jednego z takich czynników jak: poprawa samopoczucia po wypróżnieniu i nasilenie się objawów w czasie zmiany częstości wypróżnień oraz zmiany wyglądu stolca. To powoduje, że lekarze medycyny akademickiej nie znają sposobu eliminacji IBS, jedynie skupiają się na łagodzeniu objawów.

Inaczej podchodzą do IBS lekarze stosujący metody medycyny informacyjno-energetycznej. Oto co o nowym spojrzeniu na dysfunkcje organizmu w tym jelita wrażliwego, z perspektywy medycyny informacyjno-energetycznej pisze w swoim Memorandum dr Bogumił Wojnowski.

Działając naukowo w weterynarii i zbierając obserwacje medyczne, wysłuchując dziesiątek wypowiedzi medyków, fizyków, biologów oraz poszkodowanych na zdrowiu, chcę stwierdzić, że na świecie istnieje tylko kilkanaście chorób, które mają swoje nazwy, podobne do nazw nozodów. (patrz wikipedia).

Czołowymi plagami na Świecie, są od dawna znane : gruźlica, kiła, ospa, choroby wirusowe, bakteryjne i grzybicze.

Medycyna akademicka nadała ich różnym formom nazwy od ich “odkrywców-opisywaczy”. Dzisiaj, po analizie setek badań, mogę stwierdzić, że taka gruźlica ma różne formy widoczne gołym okiem: guzki podskórne, w zatokach, piersi, macicy, jelicie, krzywe nosy i zęby, łysiny u młodych mężczyzn, czasem połączone z suchą skórą, która może przechodzić w łuszczycę lub pęcherzycę (pemphigus).  A jej forma jelitowa-to jelito wrażliwe, choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące itd. Może też dać martwicę główki kości udowej = ch. Perthesa !! co często jest traktowane jako wada genetyczna (niesłusznie, bo selekcja psów z HD nic nie dała ).

Ostatnio prowadzone obserwacje u szczepionych dzieci oraz analizie własnego organizmu- także zaszczepionego na gruźlicę, polyo, DTP etc. dają podejrzenie, że to szczepienia dzieci od rodziców będących nosicielami różnych antygenów – dawać mogą tzw. NOP-y. Innymi formami są późne reakcje, znane jako np. choroba Hashimoto, łuszczyca czy tzw. reumatyzm. Tzw. choroby z autoagresji. (np.lupus, RZS, reumatyzm, polymyalgia, fibromyalgia). Te stany są tak powszechne, że nie znam nikogo, kto by nie narzekał na zdrowie. głównie na narząd ruchu. Jest to oczywiście bardzo korzystna sytuacja dla producentów tabletek na każdą okazję. Moim zadaniem jest przekazanie, że sytuację można kontrolować, stosując zasady detoksykacji. Może to być np. KSD – czyli kontrolowana i sterowana detoksykacja wg. dr Jonasza. oparta na teście Vega, aparatem Salvia z programem komputerowym EAM.

Podstawą jest zawsze d i a g n o z a , która uwzględnia tzw. obciążenia toksyczne ukryte w tzw. ogniskach infekcji (np. oko, ząb, jajnik, pęcherzyk żółciowy,  ścięgna, kości, powięzie ). Po sporządzeniu tzw. mapy obciążeń, dobierane są preparaty oczyszczające, tzw. d r e n y , rezonujące z narządem. Reszty dokonuje sprawny układ odpornościowy.

Metody medycyny informacyjno-energetycznej diagnozują przede wszystkim zaburzenia energetyki wszystkich organów.  Przy stwierdzeniu różnic w energetyce poszczególnych meridianów, analizują te różnice dostosowując kuracje do eliminacji owych różnic.  Często wystarcza zmiana nawyków żywieniowych, zmiana diety i stylu życia. Także często wystarcza skuteczne wprowadzenie następujących zaleceń:

 • Nigdy nie przyrządzaj posiłku i nie jedz w stresie, ale w dobrym nastroju,
 • Jedz powoli, przeżuwając ok. 30-krotnie i ostrożnie połykając przeżuty pokarm.
 • Pamiętaj o płynach, pij ich dużo, ale powoli i nie w czasie jedzenia ani tuż po nim,
 • Preferuj warzywa, bardziej niż mięso, jedz pokarmy zbilansowane,
 • Unikaj warzyw z duża ilością białek, takich jak fasola, groch, gdyż nasilają dysfunkcję,
 • Unikaj surowych słodkich owoców np. jabłka, gruszki, itp, bo nasilają objawy,
 • Unikaj bardzo ostrych pokarmów i pokarmów wysoko przetworzonych,
 • Unikaj produktów mlecznych, czekolady, cebuli, orzechów, ryb, pszenicy, kukurydzy, kapusty,
 • Unikaj pokarmów fermentujących oraz posiłków bogatych w tłuszcze.
 • Ogranicz picie mocnej kawy i herbaty, a z napojów gazowanych w ogóle zrezygnuj.
 • Stosuj aktywność ruchową, ćwicz regularnie oraz stosuj techniki relaksacyjne,
 • Do posiłków stosuj naturalne ziołowe przyprawy, sprzyjające trawieniu, np. kminek, kurkuma itp.,
 • Unikaj alkoholu, kawy, wszelkich używek i papierosów.
 • Wprowadź naturalne zmiany we właściwościach przestrzeni pomiędzy najmniejszymi cząstkami materii.

Warto spróbować tych metod, a będziecie zaskoczeni ich skutecznością.