Pierwsi ludzie żyli po kilkaset lat. Czy to możliwe? Naukowcy stwierdzają, że nie jest to wykluczone, ponieważ w czasach prehistorycznych środowisko było znacznie mniej zanieczyszczone, a w powietrzu było znacznie więcej tlenu i wodoru, dzięki czemu organizmy starzały się o wiele wolniej.
Bursztyny fascynują nas od zawsze. “Kamień, który się pali” posiada w swoim składzie kilkadziesiąt różnych związków, w tym wodór i tlen. Naukowcy, badając powietrze sprzed tysięcy lat zatopione w bursztynie, stwierdzili, że powietrze z tamtego okresu bogate było w tlen (35%). Dla porównania dzisiejsze powietrze zawiera jedynie ok. 21% tlenu.
HBOT – „z and. Hyperbaric Oxygen Treatment” terapia tlenem hiperbarycznym inaczej terapia hiperbaryczna.
Terapia tlenem hiperbarycznym polega na oddychaniu (wentylacji pacjenta) w warunkach zwiększonego ciśnienia niż panujące lokalnie. Umożliwia znaczne zwiększenie rozpuszczalności tlenu we krwi. W warunkach podwyższonego ciśnienia zawartość tlenu w organizmie znacząco wzrasta, między innymi dlatego, że jest nie tylko przenoszony przez hemoglobinę, ale także wzrasta jego rozpuszczalność w osoczu.
Ciśnienie, pod wpływem którego znajduje się pacjent podczas terapii, jest sumą ciśnień atmosferycznego i panującego w komorze. Ciśnienie to jest wyrażane w atmosferach absolutnych (ATA). Obecnie stosowane ciśnienia w terapii hiperbarycznej mieszczą się w zakresie 1,4 do 3,0 ATA. Stosowane ciśnienia zależą od leczonego schorzenia, oczekiwanych efektów oraz indywidualnych predyspozycji i wymagań pacjenta. W tym zakresie ciśnień, terapia jest wystarczająco skuteczna i bezpieczna. Zwykle pojedynczy zabieg trwa od 40 do 90 min. W tym czasie pacjent przebywa w komorze wypełnionej tlenem lub powietrzem, oddychając czystym tlenem za pomocą maski.
Rewolucja w sprzęcie do terapii hiperbarycznej!
Ze względu na swoją funkcjonalność i bezpieczeństwo system hiperbaryczny AHA Flex posiada szerokie grono użytkowników. Jest on stosowany z powodzeniem w szpitalach, klinikach i innych instytucjach medycznych, sanatoriach, domach spokojnej starości, Wellness i SPA-centrach, hotelach, klubach sportowych, siłowniach.
Podstawowe cechy systemów hiperbarycznych :
– ciśnienie operacyjne do 2.0 ATA,
– średnica wewnętrzna komory 85 cm,
– dedykowany system zasilania w tlen i powietrze medyczne (sprężarka i koncentrator tlenu)
– zmniejszający koszt inwestycji i eksploatacji,
– wbudowany system oddechowy (BIBS) umożliwiającego wentylację pacjenta tlenem.
Przeciwwskazania:
Jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem do tlenoterapii hiperbarycznej jest nieleczona odma opłucna.
Dodatkowo też:
- ciąża
- leczenie przy użyciu Adriamycyny, Disulfiramu, Cis-platyny, Sulfamylonu
- zakażenie górnych dróg oddechowych, uszu, nosa i zatok
- padaczka
- rozedma
- przebyte operacje ucha i klatki piersiowej
- rozsiana choroba nowotworowa
- rozrusznik serca