fb

Scalp-PsoriasisŁuszczyca to przewlekła, nawracająca choroba całego organizmu, która charakteryzuje się występowaniem na skórze łuszczących się wykwitów. Choroba ta należy do najczęściej występujących schorzeń niesłusznie nazywanych dermatologicznymi. Dotyka ona około 2-4% populacji. Bardzo wiele czynników prowokuje występowanie lub kolejne nawroty łuszczycy. Są to m.in.:

 • Infekcje zarówno ostre, zwłaszcza streptococowe, jak i przewlekłe dotyczące np. zakażenie przewodu pokarmowego bakteriami Yersinia
 • Stresy i nieodreagowane emocje
 • Czynniki hormonalne: wahania hormonalne związanie zarówno z okresem pokwitania, ciążą jak i menopauzą
 • Urazy mechaniczne
 • Zmiany zapalne w obrębie skóry
 • Alkohol
 • Przyjmowanie niektórych leków: np. lit, betablokery.

Wszystkie te czynniki powodują różnego typu zaburzenia w niedoborze pierwiastków, a to najprawdopodobniej stymuluje wystąpienie lub nawroty łuszczycy

revitol-dermasis-leczenie-luszczycyGłówną rolę w patogenezie odgrywają: nadmierne zanieczyszczenie organizmu i czynniki immunologiczne. Nieprawidłowe funkcjonowanie składników układu odpornościowego – limfocytów typu T i wydzielanych przez nie cytokin, Łuszczyca jest schorzeniem niezakaźnym i niezłośliwym. Cechuje się przewlekłym przebiegiem, z tendencją do samoistnego ustępowania remisji i nawrotów. Charakterystcznym objawem łuszczycy są czerwonobrunatne lub zaróżowione, płaskie, o wyrazistych brzegach i zróżnicowanej wielkości grudki, pokryte srebrzystą lub srebrzystoszarą, nawarstwiającą się łuską, mające czasem tendencję do zlewania się. Występują one najczęściej na skórze prostowników kończyn, przede wszystkim na łokciach i kolanach, w okolicy kości krzyżowej i pośladków oraz na plecach, twarzy, na głowie we włosach a także w uchu zewnętrznym.

Najczęściej spotykaną, ze względu na obraz kliniczny, formą jest łuszczyca zwykła (psoriasis vulgaris), na którą zapada ok. 90% chorych.

french_manicure_paznokcie_205930Łuszczyca paznokci (łac. psoriasis unguium) cechuje się poprzecznymi lub podłużnymi bruzdami na płytce paznokci. Mogą one przybierać również postać punkcików lub żółtych plamek przypominających krople oleju. Płytki stają się matowe, mogą ulec zgrubieniu i zniekształceniom. Często ta forma łuszczycy mylona jest z grzybicą paznokci. Nasilenie choroby jest zróżnicowane: od form z nielicznymi, niewielkimi wykwitami skórnymi, wielkości łebka od szpilki, po ciężkie postacie choroby, charakteryzujące się zmianami zapalnymi i wysiękowymi, często przybierającymi formę uogólnioną (erytrodermia łuszczycowa). U około 5-20% chorych pojawia się postać stawowa łuszczycy (psoriasis arthropatica) w której dochodzi do łuszczycowego zapalenia stawów. Niekiedy łuszczyca bywa mylona z atopowym zapaleniem skóry.

Medycyna dzieli łuszczycę na wiele typów:

 • Łuszczyca zwykła (psoriasis vulgaris) – jest najczęściej występującą formą łuszczycy. Dotyczy 80 do 90% osób chorych na łuszczycę. Łuszczyca pospolita typowo objawia się w postaci wypukłych obszarów rozognionej skóry pokrytych srebrno-białą łuską
 • Łuszczyca zadawniona (psoriasis inveterata)
 • Łuszczyca brodawkująca (psoriasis verrucosa) – to choroba charakteryzująca się brodawkowatym, nierównomiernym przerostem naskórka o wzmożonym rozwoju. Wyróżniającą cechą jest jest wzmożone rogowacenie naskórka.
 • Łuszczyca wysiękowa (psoriasis exsudativa)
 • Łuszczyca brudźcowa (psoriasis rupioides) – to zadawniona postać łuszczycy wysiękowej, ta sama lokalizacja zmian skórnych; strupy są przerosłe, nawarstwione i wilgotne
 • Łuszczyca kropelkowata, grudkowa (psoriasis guttata) – charakteryzuje się licznymi, małymi i owalnymi (kropelkowatymi) punkcikami. Te liczne punkciki łuszczycy występują na dużych powierzchniach takich jak tułów. Ta postać łuszczycy jest powiązana z paciorkowym zapaleniem gardła.
 • Łuszczyca plackowata
 • Łuszczyca stawowa (psoriasis arthropatica) inaczej łuszczycowe zapalenie stawów jest jedną z groźniejszych form łuszczycy. Powoduje ona przewlekłe zapalenia stawów, a jeśli jest nieleczona także trwałe kalectwo. Zawsze jest ona połączona z inną formą tej choroby, objawiającą się zmianami skórnymi.
 • Łuszczyca krostkowa (psoriasis pustulosa) – objawia się w postaci wypukłych guzków, wypełnionych niezaraźliwą ropą (krostki). Skóra pod i otaczająca krostki jest czerwona i wrażliwa. Łuszczyca krostkowa może być zazwyczaj zlokalizowana na dłoniach, stopach lub uogólniona z rozległymi “łatami” występującymi przypadkowo na różnych częściach ciała.
 • Krostkowica dłoni i stóp (pustulosis palmoplantaris)
 • Łuszczyca uogólniona, erytrodermia łuszczycowa (erythrodermia psoriatica) – dotyczy rozległego zapalenia i łuszczenia się skóry na dużych powierzchniach ciała. Możliwe jest współwystępowanie uporczywego świądu, obrzęku oraz bólu. Często jest rezultatem zaostrzenia się łuszczycy pospolitej, szczególnie następującego nagłego cofnięcia systemowego leczenia. Często ma bardzo ciężki przebieg, z wysoką temperaturą, utrata płynów, zaburzeniami wodno- elektrolitowymi i wtórnymi zakażeniami.

Zmiany łuszczycowe najczęściej pojawiajtypes_psoriases1ą się tam gdzie skóra jest najsłabiej ukrwiona (odżywiona). Najczęściej są to łokcie, kolana, skóra głowy. Wielu lekarzy twierdzi, że jest chorobą nieuleczalną. Praktyka pokazuje, że można się z niej wyleczyć poprzez zmianę sposobu odżywiania oraz regularne oczyszczanie organizmu. Takie postępowanie zapewnia właściwy metabolizm i odpowiednie ukrwienie wszystkich tkanek. Im krótszy jest czas choroby, tym większe są szanse na wyleczenie.

Głównym założeniem diety wyciszającej stan zapalny jest eliminacja produktów wywołujących alergie i nietolerancje pokarmowe. W tym celu najlepiej wykonać test na przeciwciała IgG i zastosowac dietę eliminacyjno- rotacyjną. Ponadto bardzo pomocne w ustaleniu zindywidualizowanego programu leczniczego są wyniki badania wykonanego urządzeniem Salvia tak zwanej Mapy Toksycznych Obciążeń Organizmu.

Jedynie komplekoswe podejście do łuszczycy uwzglęniające zarówno dietę eliminacyjno- rotacyjną jak i terapię detoksykacyjną może przynieść oczekiwane rezultaty w leczeniu łuszczycy. Naturalne, skuteczne leczenie może poprawić kondycję skóry i zredukować opuchnięcia, zaczerwienienia, łuszczenie się i świąd skóry.

Podsumowując, należy zaznaczyć, że łuszczyca jest chorobą przewlekłą a terapia długą, uciążliwą i nieprzewidywalną. Naturalne dla choroby są okresy polepszania i pogorszenia, jednakże jedynie konsekwencja i determinacja podczas wdrazania określonych zmian, moze przynieść oczekiwane rezultaty.

W Klinice L’ALba Vita przed rozpoczęciem procesu terapeutycznego łuszczycy, najpierw poddajemy pacjenta kompleksowej diagnostyce a następnie na podstawie wyników kwalifikujemy do programu, który jest konstruowany pod aktualne, metaboliczne potrzeby każdego Pacjenta. Stosujemy spraye z NanoEfektem do spryskiwania dotkniętych miejsc i kręgosłupa (patrz opinia Ewy z 12.09.2015r) Nierzadko włączamy w terapię naturalne wyciągi roślinne czy suplementy organiczne, aby przyspieczyć proces detoksykacji regeneracji organizmu.